Problemy szkolne dziecka i psychoterapia

Problemy dziecka w wieku szkolnym

Psychoterapia dziecka W życiu dziecka w wieku szkolnym występuje wiele trudnych sytuacji, z którymi dziecko nie jest sobie w stanie niekiedy poradzić. Problemy szkolne, fobie, reakcje psychosomatyczne związane z procesem szkolnym mogą być wynikiem trudności emocjonalnych dziecka, problemów rodzinnych lub też zwrotnie - trudności szkolne mogą powodować problemu w życiu rodzinnym i prywatnym dziecka.

Jeśli dziecko ma objawy psychosomatyczne, trudności z koncentracją, nauką, wagaruje lub unika szkoły, pomocna może być pomoc psychologa. Psychoterapia dziecka w wieku szkolnym może polegać na spotkaniach indywidualnych lub rodzinnych, podczas których psychoterapeuta będzie starał się zdiagnozować problem, a następnie zaproponować takie oddziaływania aby poprawić funkcjonowanie dziecka w szkole i w rodzinie. Psychoterapia dziecięca, prowadzona przez specjalistę w zakresie psychologii rozwojowej oraz jednej ze szkół psychoterapii pomoże dziecku w radzeniu sobie z trudnościami szkolnymi i będzie pełniła funkcje wspierające jego rozwój.

Pamiętajmy, dla dobra dziecka, po zauważeniu pierwszych objawów trudności, warto udać się na konsultacje psychologiczne. Na pewno nie przyniosą one żadnej szkody, a jeśli okaże się, że nasze dziecko potrzebuje pomocy, psycholog będzie wtedy w stanie zaproponować dalszą drogą postępowania.