Jak znaleźć dobry gabinet prowadzący psychoterapię Gestalt?

Gabinet Gestalt

Gabinetów psychoterapeutycznych prowadzących terapię Gestalt jest obecnie coraz więcej. Można znaleźć je nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Zanim jednak zdecydujesz się na ofertę konkretnego z nich, dobrze zapoznaj się z różnymi propozycjami, ponieważ nie wszędzie otrzymasz pomoc równej jakości.

terapeuta

W Polsce prawo nie reguluje zasad dotyczących wykonywania zawodu psychoterapeuty, a w konsekwencji swój prywatny gabinet psychoterapeutyczny może założyć praktycznie każdy. To powoduje, że bez wcześniejszego wywiadu można trafić na „specjalistę”, który będzie przyczyną jeszcze większych problemów. Na co powinno się wobec tego zwrócić szczególną uwagę przy doborze odpowiedniego gabinetu?

Gabinet psychoterapii Gestalt

Jedną z ważnych decyzji osoby, która chce rozpocząć psychoterapię, jest wybranie jej odpowiedniego nurtu. Obecnie psychoterapia prowadzona w nurcie Gestalt jest uznawana, obok psychoterapii psychodynamicznej oraz poznawczo-behawioralnej, za jeden z najbardziej popularnych nurtów psychoterapeutycznych. To powoduje, że znalezienie gabinetu psychoterapeutycznego wykorzystującego zasady Gestalt nie jest takie trudne.

Żeby jednak uzyskać odpowiednie efekty, konieczne jest wyselekcjonowanie takiego gabinetu, w którym będzie można otrzymać profesjonalną pomoc od osoby, która ma w tej dziedzinie odpowiednie przygotowanie i doświadczenie.

Dobry psychoterapeuta, czyli jaki?

Najlepiej otrzymać polecony adres, ponieważ wtedy będzie można mieć pewność, że specjalista jest godny rekomendacji. Nie można zapominać także o mocy internetu – w sieci można znaleźć rekomendacje dotyczące gabinetów psychoterapeutycznych, ale warto też zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze są one rzetelne. Informacji można szukać na forach internetowych oraz serwisach pozwalających na wystawianie opinii lekarzom.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty będące potwierdzeniem uzyskanych kwalifikacji przez terapeutę. Informacje tego rodzaju można zobaczyć na stronach internetowych psychoterapeutów. Również powinny być one dostępne do wglądu pacjenta w gabinecie. Oczywiście, posiadanie dyplomów i certyfikatów nie gwarantuje, że ktoś prowadzi terapię skutecznie.

Przy doborze psychoterapeuty warto kierować się przede wszystkim swoim zdrowym rozsądkiem oraz intuicją. Zwykle ocena jego oferty bez pierwszej wizyty nie jest możliwa, gdy nie ma się żadnej rekomendacji. Dobry psychoterapeuta powinien być osobą życzliwą, zainteresowaną pacjentem, szanującą jego autonomię, także otwartą na pytania i odpowiadającą na nie wyczerpująco. Warto pamiętać o tym, że kluczowe jest tutaj zaufanie – gdy pacjent nie ufa swojemu psychoterapeucie i nie stosuje się do jego zaleceń, wówczas efekt nie będzie zadowalający, wobec tego bardzo dużo zależy też od samego pacjenta i jego nastawienia do terapii.

Jeżeli szukasz sprawdzonego gabinetu terapeutycznego prowadzącego terapię Gestalt w Krakowie, do twojej dyspozycji jest gabinet założony przez Danutę Długosz. Z jego ofertą można zapoznać się pod adresem: http://www.danutadlugosz.pl/gestalt/.